<< Przejdź do Spis-Hodowcow.pl

Dodaj wizytówkę VIP

Dodaj

American Akita

Punkty: 1 [ pr:0, biz:1, link:0, ex:0 ] ZAMÓW DODATKOWE PUNKTY [ kontakt w sprawie wpisu ] [ edytuj ]

Domowa hodowla psów rasowych FCI. Posiadamy importowane psy z najlepszych hodowli na świecie. Nasze szczenięta są socjalizowane z dziećmi. Kładziemy duży nacisk na prawidłowe kształtowanie charakteru psów, dzięki czemu nasze psy są spokojne i zrównoważone. Nasze szczenięta idealnie nadają się do domów z dziećmi , pilnowania . Są to dumne i uparte psy. Nie nadające się dla ludzi uległych i niekonsekwentnych. Lubią towarzystwo innych zwierząt, pod warunkiem że to one będą dominować w stadzie. Tolerują nawet koty.
Rasa pochodzi z Japonii.
Pierwotnie używana do walki i polowań na niedźwiedzia. Krótki zarys historyczny: Historia rozwoju rasy duży pies japoński (akita amerykańska) jest początkowo wspólna z dziejami akit japońskich. Od 1603r. w regionie Akita używano do walk średniej wielkości psów przeznaczonych do polowania na niedźwiedzie - AKITA MATAGI. Począwszy od 1868r. krzyżowano tę rasę z psami tosa oraz z mastiffami. W efekcie, zwiększyły się rozmiary akit, ale też zatracone zostały cechy charakterystyczne dla szpiców. W 1908r. zakazano walk psów, ale mimo to akity przetrwały i były nadal rozwijane jako duża rasa japońska. W 1931r. wytypowano dziewięć najlepszych psów tej rasy i uznano je za "pomnik przyrody".
Podczas II Wojny Światowej psie skóry były stosowane do produkcji wojskowych mundurów. Policja zarządziła łapanki i konfiskatę wszystkich psów z wyjątkiem owczarków niemieckich, przeznaczanych do celów militarnych. Niektórzy miłośnicy akit próbowali obejść prawo krzyżując swoje psy z owczarkami. Po zakończeniu wojny liczba Akit drastycznie spadła i podzielona była na trzy typy:
1) Akita Matagi
2) Akita do walk psów
3) Owczarko-Akita.

Sytuacja w rasie byłą więc dość mocno zagmatwana. Podczas odtwarzania czystej rasy po wojnie, Kongo-go z linii DEWA cieszył się krótką, ale spektakularną popularnością. Wiele akit z linii DEWA, których wygląd wskazywał na pokrewieństwo z mastiffami i owczarkami niemieckimi zostało zabranych do Stanów Zjednoczonych przez personel wojskowy. Akity z linii DEWA, inteligentne i łatwo dostosowujące się do różnych warunków fascynowały amerykańskich hodowców i liczba psów z tej linii zwiększała się wraz z rosnącym nią zainteresowaniem. W 1956r. założono Amerykański Klub Akity (Akita Club of America - ACA), zaś AKC (American Kennel Club) uznał rasę (wpis do księgi hodowlanej i normalny status na wystawach) w październiku 1972r. Niestety Japoński Kennel Club (JKC) i AKC nie przeprowadziły wtedy żadnych uzgodnień, dotyczących wzajemnego uznawania pochodzenia i rodowodów akit, co spowodowało zakaz sprowadzania nowych psów z Japonii. Dlatego też akity w USA stały się zupełnie inne niż w Japonii - kraju pochodzenia rasy. W ten sposób w Stanach rozwinęła się własna odmiana, której cechy charakterystyczne i typ pozostają nie zmienione od 1955r., co silnie kontrastuje z sytuacja akit w Japonii, gdzie krzyżowano je z akitami matagi celem odtworzenia oryginalnej czystej rasy.
Są to psy z natury ciche i czujne. Nieufne wobec obcych. Dość niezależne, wymagają doświadczonego opiekuna. Mogą być agresywne wobec innych psów.
Wygląd ogólny: Duży, mocny, harmonijnie zbudowany pies o dużej masie i mocnym, ciężkim kośćcu. Szeroka głowa w kształcie tępego trójkąta o głębokiej kufie, stosunkowo małych oczach i stojących uszach, które noszone są do przodu, prawie wzdłuż górnej linii karku, co jest cechą charakterystyczną dla rasy.

Ważne proporcje:
Stosunek wysokości w kłębie do długości ciała wynosi u psów 9:10, zaś u suk 9:11.
Głębokość klatki piersiowej odpowiada połowie wysokości psa w kłębie.
Odległość od czubka nozdrzy do stopu i odległość stopu do kości potylicznej wynoszą 2:3.

Charakter/usposobienie:
Przyjazne, czujne, wrażliwe, dostojne, posłuszne i odważne.

Głowa: Masywna, ale proporcjonalna do całego ciała; w spoczynku bez fałd. Widziana z góry ma kształt tępego trójkąta.

Mózgoczaszka
Czaszka: Płaska i szeroka pomiędzy uszami. Płytka bruzda czołowa sięga wyraźnie ponad czoło.
Stop: Dobrze zaznaczony, ale za stromy.

Trzewioczaszka
Nozdrza: Szerokie i czarne. Lekki i rozproszony brak pigmentu na nozdrzach jest dopuszczalny tylko u białych psów, jednak zawsze preferowany jest kolor czarny.
Kufa: Szeroka, głęboka, dobrze wypełniona.
Wargi: Czarne. Nie obwisłe, język różowy.
Szczęki/Zęby: Szczęka nie zaokrąglona lecz tępa, mocna, pełna siły. Zęby mocne, z regularnym i pełnym uzębieniem, pożądany zgryz nożycowy, ale dopuszczalny również zgryz cęgowy.
Oczy: Ciemnobrązowe, stosunkowo małe, nie wyłupiaste, zbliżone kształtem do trójkąta. Brzeg powiek jest czarny, powieki przylegające do oczu.
Uszy: Stojące i małe w stosunku do wielkości głowy. Przy sprawdzaniu długości uszu, po nachyleniu ucha ku przodowi, jego czubek powinien dotykać górnej krawędzi powieki. Uszy są trójkątne, lekko zaokrąglone na czubkach, szerokie u nasady, nie osadzone zbyt nisko. Oglądane z boku są nachylone ku przodowi, ponad oczami, stanowiąc przedłużenie górnej linii szyi.

Szyja: Gruba, muskularna, z minimalnym podgardlem, stosunkowo krótka, rozszerzająca się stopniowo w kierunku barków; na linii karku wyraźnie wygięta, przechodząca harmonijnie w podstawę czaszki.

Tułów: Dłuższy niż wyższy. Skóra nie za cienka, niezbyt opięta, ani zbyt luźna.
Grzbiet: Poziomy.
Lędźwie: Mocno umięśnione.
Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka. Dobrze wysklepione żebra z prawidłowo ukształtowanym mostkiem.
Dolna linia i brzuch: Umiarkowanie podkasany.

Ogon: Mocny, obficie owłosiony, wysoko osadzony, noszony nad grzbietem lub na boku, zakręcony w trzech czwartych długości, całkowicie bądź podwójnie, przy czym czubek ogona zawsze winien sięgać grzbietu bądź boku. Gdy ogon jest skręcony w 3/4 długości, koniec ogona opada wyraźnie na bok. Nasada ogona szeroka i mocna. Ostatni krąg spuszczonego w dół, wyprostowanego ogona sięga do stawu skokowego. Włos na ogonie jest szorstki, prosty i obfity, nie tworzy jednak frędzli.

Kończyny
Przednie: Grubokościste, oglądane od przodu są proste.
Łopatki: Mocne i potężne, umiarkowanie ustawione do tyłu.
Nadgarstki: Ustawione lekko opadająco do przodu, pod kątem ok. 15o do pionu.
Tylne: Silnie umięśnione, grubość i kość odpowiada kościom kończyn przednich. Wilcze pazury są zazwyczaj usuwane.


Adres strony http://www.usa-akita.com

nazwa firmy Beata Dziemianko
adres hodowla z Dworu Abakusa FCI
75-814 Koszalin
telefon 502 286 999
słowa kluczowe American Akita, akita amerykańska, szczenięta akity amerykańskiej, akita amerykańska szczeniaki
kategorie Hodowcy psów rasowych >> Hodowla akita
data wpisu 2016-02-09
ważny do 2018-06-22 [ przedłuż ]

tagi

Korzystając z usługi, zapoznaj się z Regulaminem i Polityką prywatności | Polityka prywatności |  
Copyright © 2008-2014 Spis-Hodowcow.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Operatorem serwisu jest Firma Bunet.pl | Skrypt katalogu v 2.3.1 | kontakt: kontakt@spis-hodowcow.pl
Strona używa plików Cookies w celach statystycznych. Poznaj naszą politykę prywatności. Zamknij